Strona główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

International Judo Federation 10.12.2016 [AKTUALIZACJA 2]

opublikowane: 9 gru 2016, 16:22 przez UKS Judo Mysłowice   [ zaktualizowane 13 gru 2016, 08:37 ]
... a więc jednak zmiany w regulaminie IJF 
(Wide consensus for the adapted rules of the next Olympic Cycle
    

[Aktualizacja  zaznaczona niebieskim kolorem]  
[Aktualizacja 2 zaznaczona zielonym kolorem]

    Na oficjalnej witrynie internetowej IJF (International Judo Federation) www.ijf.org ukazał się artykuł potwierdzający plan wprowadzenia zmian w regulaminie walk. Generalnie wprowadzone zostaną zmiany opisane w naszym poprzednim artykule dostępnym TUTAJ ale są także nowe szczegóły. 

Oto lista proponowanych zmian potwierdzonych przez IJF:

- Likwidacja Yuko i zastąpienie Yuko przez Wazari.
- Skrócenie czasu walki do 4 minut (obecnie 5 minut).
- Wprowadzenie zasady 1 Ippon = 4 Wazari.
- Wprowadzenie zasady 3 Shido = dyskwalifikacja.
- Uchwyty (Kumitaka): tzw pistoletowy, dwie ręce po tej samej stronie i włożenie  palca do rękawa judogi przeciwnika nie będzie karane. 
- Na złapanie uchwytu  i wykonanie ataku Tori będzie miał 45 sekund. Nie wykonanie ataku w tym czasie będzie karane.
- Pierwszy uchwyt za nogi będzie karany Shido, drugi uchwyt będzie karany dyskwalifikacją.
- Każda niebezpieczna próba uniknięcia upadku na plecy, która będzie groziła urazem głowy, szyi lub kręgosłupa będzie karana dyskwalifikacją.
- Trzymanie 10 sekundowe skutkuje przyznaniem Wazari, trzymanie 20 sekundowe skutkuje przyznaniem Ipponu.
- Jeżeli zawodnicy nie mają punktów, lub obaj mają tę samą liczbę punktów a czas walki minął, wówczas walka rozstrzygana jest w dogrywce przez GOLDEN SCORE czyli do zdobycia pierwszego punku lub kary. (Nie ma tu bezpośrednio odniesienia do sytuacji gdy wynik walki jest remisowy i zwycięstwo przyznawane jest przez podliczenie kar. Nie jest więc do końca jasne w tym momencie czy będzie można wygrać walkę w czasie regulaminowych 4 minut z wynikiem remisowym gdy przeciwnik posiada więcej kar. O usunięciu tej możliwości wspomniano w portalu www.judoinside.com. Napewno ten punkt bedzie wymagał dodatkowych wyjaśnień).
Zawodnik będzie miał obowiązek mocnego wiązania pasa i szybkiego poprawienia Judogi pomiędzy Matte i Hajime(Nie ma wzmianki o karach za nie poprawienie Judogi i/lub słabe wiązanie pasa)
- Na stronie IJF jest wzmianka o upadku na łokcie. Upadek na dwa łokcie miałby być punktowany. Upadek na jeden łokieć nie (Nie wiadomo jaka punktacja będzie przyznawana za taką  akcje. Generalnie cały zapis jest niejasny. Gdyby wprowadzono faktyczynie punktowanie za rzut na łokcie byłaby to mała rewolucja. W tekście nie jest opisane czy chodzi o upadek na łokcie do tyłu (na plecy) czy do przodu (na brzuch). Domyślamy się jednak że najprawdopodobniej na plecy).Ponadto IJF chce wprowadzić do programu igrzysk konkurencję drużynową mieszaną: trzy kobiety (-57kg, -70kg, +70kg) + trzech mężczyzn (-73kg, -90kg, +90kg). 
Stosowna propozycja została przesłana do IOC (International Olimpic Committee).


Testy nowych zasad będą przeprowadzane zaczynając od styczniowego turnieju w Tunisie i zakończą się po Mistrzostwach Świata w Budapeszcie na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku.
Oficjalna prezentacja nowych propozycji odbędzie się w Baku w dniach 5-8 stycznia 2017 podczas seminarium dla sędziów i trenerów Judo.

Proponowane modyfikacje zasad mogą ulec zmianie w okresie testowym jeżeli okaże się to konieczne.

Comments