Strona główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

International Judo Federation 09.12.2016 [AKTUALIZACJA]

opublikowane: 9 gru 2016, 10:03 przez UKS Judo Mysłowice   [ zaktualizowane 10 gru 2016, 02:08 ]
Czyżby nowe zasady walki w regulaminie IJF ????           Portal www.judoinfo.pl informuje o planowanych zmianach w regulaminie walk IFJ powołując się na anglojęzyczny portal www.judoinside.com. Informacja jest zatytułowana jako "NEW RULE RUMOURS" czyli jest to "plotka", i nie jest oficjalnie potwierdzona przez Federację. 

Zmiany mają polegać na: 
- Wyeliminowaniu małego punktu Yuko i zastąpieniu go oceną Wazari. Czyli za akcję obecnie punktowaną na Yuko zawodnik otrzyma Wazari.
- Spadnie znaczenie Wazari. Obecnie by wygrać walkę przed czasem, czyli otrzymać Ippon, zawodnik musi wykonać dwie akcje ocenione na Wazari (lub jedną na Ippon). Federacja planuje przyjąć zasadę: cztery Wazari = jeden Ippon, czyli walkę zakończą cztery wazari zdobyte przed czasem (lub jeden Ippon jak ma to miejsce obecnie). 
-  Nastąpi zmniejszenie liczby kar Shido. Już trzy kary Shido będą oznaczały dyskwalifikację zawodnika (obecnie są to 4 kary).
-  Nie będzie możliwe wygranie walki przez Shido w przypadku braku punktów. Jedynie w przypadku remisu punktowego (nie zerowego) kary Shido będą dawały przewagę i zwycięstwo zawodnikowi który otrzyma ich mniej.     
- Nastąpi skrócenie czasu walki z 5 minut do 4 minut.
- Pierwsze złapanie za nogi przeciwnika w stójce nie będzie skutkowało dyskwalifikacją jak obecnie ma to miejsce. Za takie przewinienie będzie dyktowana kara Shido. Dopiero drugie złapanie za nogi będzie karane dyskwalifikacją.  
Według przytoczonego źródła nowe zasady mają być zastosowane (testowane) na otwartym turnieju kontynentalnym w TUNISIE (14-15 Stycznia 2017).


Na stronie www.judoinside.com (Link do artykułu) można znaleźć również rozważania na temat celowości zmian.
Autor wysuwa tezę, że:
- Dewaluacja punktu Wazari będzie sprzyjać większej liczbie ataków i zdynamizuje walkę.
- Uniemożliwienie wygrania walki jedynie przez Shido spowoduje, że mniej będzie taktycznej gry na macie a więcej walki. Ten sam autor zaznacza jednak, że tak długo jak ściśle określona liczba Shido będzie kończyć walkę przez dyskwalifikację (Hansoku-mate) "niezdrowa" taktyka zawodników nadal będzie obecna w walkach.
- Zmiany w regulaminie mają sprawić, że zasady tego sportu staną się bardziej przejrzyste dla ludzi nie związanych z Judo.

Na tą chwilę  nie jest jasne jaka będzie punktacja za trzymanie w parterze. Obecnie za 10 sekundowe utrzymanie przeciwnika w parterze przyznawane jest Yuko a za 15 sekund Wazari. Wydaje się logiczne, iż według nowych zasad za 10 sekund trzymania powinno być przyznane Wazari. Czy Ippon będzie za 15 sekund czy 20 sekund ? Na to pytanie na ta chwilę nie ma jasnej odpowiedzi.
    Trudno jest ocenić wiarygodność tych informacji. Jedno wydaje się pewne. Sprawa wyjaśni się w Styczniu 2017.
Przytoczone wyżej informacje są tłumaczeniem fragmentów artykułu i opinii ze strony www.judoinside.com. 
Comments