Strona główna‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

2016.12.11 Mysłowice

opublikowane: 11 gru 2016, 14:48 przez UKS Judo Mysłowice   [ zaktualizowane 14 gru 2016, 08:15 ]
STATYSTYCZNE PODSUMOWANIE ROKU 2016 
W UKS "JUDO" MYSŁOWICE  
 

    Kończy się rok 2016. Zakończyły się starty naszych zawodników. Następny turniej dopiero  7 stycznia 2017 (Mistrzostwa Śląska Młodzików), nadszedł więc czas, w którym można pokusić się o sportowe podsumowanie mijającego roku. 
    Statystyki mają pewną nieprzyjemną cechę. Łatwo nimi manipulować i wyciągać fałszywe wnioski. Wszak gdy ktoś z was ma psa i pójdzie z nim na spacer, i pokusi się o statystyczny opis tej czynności to średnio i statystycznie wyjdzie mu że spacerowicze mają... po trzy nogi. Bzdura? Pewnie że tak. Dlatego by uniknąć zarzutów o manipulację nasze dane prezentujemy w rozbiciu na rangi zawodów, w których nasi zawodnicy startowali. 

W 2016 roku byliśmy na 57 turniejach. To statystycznie częściej niż raz w tygodniu!!!
57 turniejów przywieźliśmy 479 medali. Czyli średnio z każdego turnieju przywoziliśmy 8,40 medala. Nieźle to wygląda. Co nie ?  Liczmy dalej...

68 medali przywieźliśmy z ważnych imprez sportowych. Jakich? A takich od rangi Pucharu Krajowego (Polski bądź innego państwa) po Mistrzostwa Polski. Są w tej puli turnieje zagraniczne o wysokim poziomie sportowym. Trofea, o których w tym miejscu wspominamy zdobywali przede wszystkim starsi zawodnicy (od młodzika w górę). 
 
Te 68 medali można napisać przez duże "M" bo to mocno nie byle jakie osiągnięcie. A pozostałe? 
Pozostałe 411 medali pochodzi z turniejów towarzyskich (280 medali) oraz ligi Ju-Jitsu (131 medali). 

- Turnieje towarzyskie to takie, z których wynik nie wpływa na klasyfikację zawodnika w rankingu krajowym. Te imprezy sportowe reprezentują zróżnicowany poziom. Są w tej puli takie, które spokojnie można by porównać do zawodów pucharowych ale zdarzają się i te o niższym poziomie. Należy tu podkreślić, że klub unika wysyłania zawodników na "słabe" turnieje. Wyjątek mogą stanowić tu przypadki mocno początkujących judoków, którzy na takich zawodach mogą zdobyć pierwsze, cenne doświadczenia. To właśnie na turnieje towarzyskie wysyłaliśmy głównie naszych młodszych judoków i to właśnie ci młodsi wnieśli największy wkład w ten wynik (280 medali).
  
- Liga Ju-Jitsu to seria zawodów (w zasadzie też towarzyskich) organizowana przez Polski Związek Ju-Jitsu, w której biorą udział kluby przede wszystkim  z południa Polski.  W tym cyklu zawodów na taką skalę startowaliśmy w 2016 roku pierwszy raz. Polski Związek Ju-Jitsu podsumowuje zawsze w czerwcu wyniki z całego cyklu (wypadliśmy tam więcej niż bardzo przyzwoicie, z 30 startujących klubów UKS JUDO Mysłowice uplasował się na 6 pozycji a 13 naszych zawodników zostało sklasyfikowanych w podsumowaniu ligi na miejscach medalowych). Wyniki te nie mają jednak żadnego przełożenia na powołanie do kadry Ju-Jitsu i/lub stypendia sportowe. Jeżeli prześledzicie artykuły z archiwum zorientujecie się że nasi zawodnicy zwykle wracali z Ju-Jitsu z większą ilością medali niż liczyła nasza klubowa reprezentacja wysyłana na dany turniej - to dlatego, że dzieci startowały w więcej niż jednej konkurencji i/lub kategorii wagowej. Jest to także pewien dowód na to, że łatwiej o sukces w Ju-Jitsu niż w Judo gdzie konkurencja jest dużo, dużo większa (a my przecież Ju-Jitsu trenujemy od czasu do czasu). Na ligę Ju-Jitsu jeździli w tym roku młodsi, i starsi zawodnicy (od młodzika w górę).    

Statystyki nie pokazują też porażek. O porażkach wiele pisać nie będziemy bo też nie było ich dużo, ale o jednej trzeba wspomnieć. 
Węgierskie Gyor w tym roku było dla nas pechowe. Pojechało tam 3 młodzików i jedna młodziczka. Nikt tam nie otarł się nawet o podium. 
Odkujemy się w przyszłym roku !! ;-)  

    Na koniec słów kilka o autorach sukcesów z roku 2016. Na 479 medali pracowało trzech trenerów Ryszard DZIEWULSKI, Mariusz FIGLUS i Ewelina GÓRAL (chwilowo wyłączona z działalności klubu gdyż spełnia się obecnie jako młoda mama wspaniałego synka) oraz (a może przede wszystkim) ZAWODNICY KLUBU. Jest również spora część judoków (głównie z grupy naborowej), która nie jeździ jeszcze na zawody ale  i o nich wypada wspomnieć. Trenują przecież razem z tymi co startują, przyczyniając się tym samym do rozwoju umiejętności swoich jak i startujących.


A oto szczegółowe dane:

 JUDO i JU-JITSU Medale
Turnieje sportowe, w których braliśmy udział  57
Całkowita ilość medali zdobytych przez zawodników klubu 479
(212 złotych, 138  srebrnych, 125 brązowych) -
Medale Mistrzostw Polski 15
(4 złote, 2 srebrne, 9 brązowych)  -
Medale Pucharów Polski 27
 (11 złote, 11 srebrne, 5 brązowe)  -
Medale Mistrzostw Śląska 12
(6 złote, 2 srebrne, 4 brązowe)  -
Medale Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików 1
(1 złoty)  -
Medale zawodów zagranicznych 13
(2 złote, 4 srebrne, 7 brązowych)  -
  

JUDO  Medale
Turnieje sportowe, w których braliśmy udział 43
Całkowita ilość medali zdobytych przez zawodników klubu322
(131 złote, 99 srebrne, 92 brązowych)-
Medale Mistrzostw Polski5
(2  złote, 1 srebrny, 2 brązowe) -
Medale Pucharów Polski18
 (7 złotych, 7 srebrnych, 4 brązowe) -
Medale Mistrzostw Śląska5
(2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe) -
Medale Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików1
(1 złoty) -
Medale zawodów zagranicznych13
(2 złote, 4 srebrne, 7 brązowych)
 - JU-JITSU Medale
Turnieje sportowe, w których braliśmy udział 14
Całkowita ilość medali zdobytych przez zawodników klubu157
(81 złote, 39 srebrne, 33 brązowych)-
Medale Mistrzostw Polski10
 (2  złote, 1 srebrny, 7 brązowe) -
Medale Mistrzostw Śląska7
(4 złote, 1 srebrny, 2 brązowe) -
 Medale Pucharu Polski 9
 (4 złote, 4 srebrne, 1 brązowy) -


Specjalne podziękowania dla naszego Klubowego Statystyka za sumienne zbieranie danych przez cały 2016 rok.  
Comments